BLOG | KDO JE OFÉLIE | ILUSTRACE | MALBY NA TEXTIL | TIŠTĚNÉ | KONTAKT


prosím o strpení, blog je v "rekonstrukci", tudíž tady nic nefunguje. (snad už nefungujou "jen" rozřazení článků do rubrik..)

January 2015

Už za chvíli poletím!

31. january 2015 at 8:14 | Ofélie |  ILUSTRACE2015

A5, akvarel & tuš

Hračičkuju si. A po něčem se mi stýská, ale nevím pořádně, po čem.

Ptáčkové tričko

26. january 2015 at 19:15 | Ofélie |  TRIČKA

VOLNÉ
vel. M
cena 500,-
(Pustila jsem se do "kolekce" triček, tašek, obálek na dopisy s ptáčky, jelikož naši čeští zpěváčci jsou tak krásně barevní a rozhodně si zaslouží zvěčnění:) Kdyby měl někdo o nějakého zájem, pište mi, ráda ho stvořím. )Třídění barev

24. january 2015 at 18:03 | Ofélie |  Random

Poslední dobou prochází můj život mírnou změnou. Asi jsem objevila jednodušší cestu, nebo tak nějak bych to mohla nazvat.) A když člověk něco objeví a něco jiného opustí, asi se musí takovým obřadnějším způsobem očistit. Pro mě je to úklid (-takže neuklízím často). V pokoji mám jen knihy, deníky a postel. A tak jsem teď mile ráda využila času, kdy jsem nechodila na kurzy poslušnosti (=má milovaná Schuuule) a uklízela jsem aťák.

Opalování s medvědem. Opalování s černoškou.

19. january 2015 at 18:33 | Ofélie |  ILUSTRACE2015

A1, akryl

Měla jsem tady ledového medvěda rozdělaného již více jak rok... Již jsem ho pravda dodělala, ale pak roztrhala. A teď mi tady rok ležel medvěd bez černošky a bez obličeje. Bylo to celé nějaké začarované a vždy, když jsem se do něj chtěla pustit, dělala jsem nakonec něco úplně jiného. Ha, tak přece jen je konečně živ!

Proč je soda+ocet špatná volba pro vlasy

15. january 2015 at 18:23 | Ofélie |  WISDOM
Potential of hydrogen, v původním znění pouvoir hydrogene, neboli zkráceně pH (p je malé, jelikož znamená pouze upřesnění, kdežto H velké, jelikož značí prvek) je hodnota kyselosti či bazicity, což jistě každý ví. (pH se dá určit pouze u vodních sloučenin- u olejů, nebo alkoholů ne.) A právě o pH vlasů bude dnešní článek, jelikož v tomhle tématu vyřadíme většinu chyb, které při domácí péči o ně děláme:)
A já se ještě jako první chci omluvit, že jsem sepsala článek, který není pravdivý. A to, že soda vlasy umyje, ale neublíží jim- to bohužel není pravda. Chtěla bych to napravit vysvětlením, jak to vlastně funguje a proč bychom sodu NEMĚLI POUŽÍVAT.

Prvně vůbec o pH vlasů

pH vlasů a vlasové pokožky je něco mezi 4 a 5 a půl, tedy kyselé (0-7 je kyselé, 7 neutrální a 7-14 bazické). V kyselém prostředí se daří dobře bakteriím, tudíž je pravdou, že chvilkové zvýšení pH ve vlasech je dobré v boji proti plísním, lupům a houbám, či bakteriím. Ale není to dobré pro vlasy samotné. Je to nekonečný kruh, poněvadž na vlasech s narušeným pH se právě tyto bakterie atd. lépe uchytí, takže nejjednodušší je prostě udržovat si vlasy v hodnotách mezi 4 a 5,5 :) Vlasy též nejrychleji rostou, pokud mají přirozené pH. Vypadávání vlasů též souvisí s moc bazickým prostředím. Moc vysoké pH vlasy vysouší, buňky jsou slabé a poničené a vlas jako takový je mnohem více náchylný k vypadnutí.

Jak čistí vlasy kombinace soda+ocet

Dám vám názornou ukázku se stejným principem:) Když jdete ke kadeřníkovi a necháte si trvale obarvit vlasy, funguje to zjednodušeně takto: Barva je silně zásaditá, tudíž vlas otevře, dovnitř se dostane onen barevný pigment a pak se kyselým šampónem struktura vlasu uzavře, přičemž pigment zůstane mezi šupinkami.
Soda funguje stejně. Silně alkalická soda (hodnoty má mezi 8 a 9) otevře "šupinkovou strukturu" vlasu a my poté vodou vymyjeme nečistoty a částečně smyjeme maz. Nakonec je i soda smyta a nahrazena jablečným octem, který svojí kyselostí taktéž poté vlasy zavře a znova přesune hodnotu pH vlasů na 4,5. Tato technika mytí vlasů je velmi agresivní, poněvadž vlasy jsou poté hodně vysílené a vysušené. Navíc soda se ve vodě disperguje, tedy se pouze rovnoměrně rozmístí, nerozpustí se. A takto vzniklá kapalina se jen těžko rozlije přes celé vlasy a tudíž ani náhodou neumyjete hlavu pečlivě celou. (Jedině opakovaným přidáváním sody, ale tím si vlasy opravdu nadobro zničíte.)
Taktéž tedy jakékoliv používání POUZE MÝDLA na naše vlasy JE NESMYSLNÉ. (Mýdlo má podobné pH jako soda.)

Jablečný ocet jako dokonalá superpotravina a pomocník

Přesto, že technika soda+ocet není pro vlasy dobrá a je mi líto, že jsem se nechala unést, jablečný ocet vyzdvihuji nadále. (Tentokrát po 3 a půl letech zkoušení, takže se nebojte dalšího omylu.)
Jistě všichni znáte pojem superpotravina (superfood), tedy slovo označující potravinu, která má tolik funkčních pozitivních vlastností, že je léčivá. (Patří sem například chlorella, zelený ječmen, chia semínka, konopí, borůvky atd.) A právě mezi tyto významné potraviny patří i jablečný ocet. Používal se věky věků, v dnešní době si ho konečně zase začínají lidé všímat:)
Mohla bych napsat dlouhý seznam zázraků, které nepasterizovaný jablečný ocet umí, ale vyjmenuji alespoň ty nejdůležitější, jelikož je tohle článek hlavně o vlasech. Tak tedy úžasně detoxikuje, štěpí tuky (tudíž výborný na hubnutí), léčí alergie, je to pH kompenzátor pro naši pleť- čistí ji, zbavuje akné, léčí bolesti hlavy, krku, břicha, podporuje správné trávení (proti zácpě, proti přemnožené candidě, posiluje žaludeční kyseliny), snižuje cholesterol a krevní tlak, odstraňuje parazity. Atd atd.
V kosmetice se může využít skvěle na rozjasnění pleti (používejte vždy ředěný), proti popáleninám od sluníčka, bělí zuby, úžasný kondicionér. A to je ono!

ÚŽASNÝ KONDICIONÉR

Zkuste zahodit ten komerční kupovaný a pořiďte si jablečný ocet. (Nejlépe nepasterizovaný, ten se dá použít i vnitřně- tedy ho pít ráno zředěný, klidně s lžící medu -nalačno. Podporuje to krásně trávení a nastartuje žaludek.) Vlasy rozzáří, zklidní, vyživí, bojuje proti parazitům a "živým nečistotám".

Je na to jednoduchý recept:
Vemte hrníček (podle délky vlasů určete jeho velikost:) tedy- tak, aby se vám do něj vešlo tolik vody, kterou přelijete celé vlasy) a 1/5 naplňte octem a 4/5 dolijte vlažnou, spíše studenější vodou. Tímto si po mytí vlasy přelijte a nemusíte smývat.
(Já nesmívám, pokud budete číst i jiné články o tomhle tématu, tvrdí to samé, ale někomu může pocit, že ocet v té vodě smrdí a tak to chtějí co nejvíce smýt.) Nebojte, nesmytý ocet ve vlasech nesmrdí! Naopak zbaví vlasy nepříjemných vůní jako je pot, zatuchlost, či co já vím:)
Já si do této tekutiny ještě ráda přidávám pár kapek oblíbeného esenciálního oleje (tak tři kapky, více ne), vlasy potom voní i jinak, než jen jako vlasy :D


A proč to fungovalo mně a psala jsem o sodě a octu pochvalný článek? Měla jsem v té době velmi krátké vlasy (ostříhala jsem dredy) a tak jsem mnohem jednodušeji všude dostala vodu se sodou- vlasy mastné nebyly. Navíc díky tomu, že se krátké vlasy lépe myjí, nemusela jsem množství sody přidávat, abych je umyla dokonale a tím pádem se mi ani tolik nevysoušely. Ještě k tomu ten jablečný ocet funguje jako dokonalá oprava vlasů, takže je vždy spravil.

Ofélie

Štěndoidní australačka Dudla

13. january 2015 at 18:50 | Ofélie |  TRIČKA
ručně malovaný portrét
tílko lososové, vel.M (vybráno slečnou, ke které tričko putuje)


Ofélie a 3 roky bez šampónu

11. january 2015 at 18:23 | Ofélie |  WISDOM
Dříve, než zveřejním článek s oním úžasným receptem na domácí šampón, chtěla jsem napsat pár obecných faktů ohledně péče o vlasy, protože je to téma, které je většinou brané za špatný konec a pak to tak i dopadá s neúspěšnými pokusy o domácí šampóny, kondicionery a mýdla.

Od posledního (a zároveň i prvního) článku o vlasech uteklo víc jak 3 roky. Pro mě tři roky experimentů, kdy jsem zkoušela tak nějak intuitivně, co by mohlo zafungovat, protože v anglických textech pokaždé tvrdili něco jiného a české stránky jsou jen překopírované a jinak formulované názory z těch anglických. Pořádně jsem nevěděla, co dělám, protože dost dlouho jsem se vůbec nezajímala o tu chemickou stránku věci a tak jsem bohužel většinou střílela dosti mimo.


Pro mě ale zároveň

3 ROKY BEZ ŠAMPÓNU


Mé oblíbené surreálnosti

9. january 2015 at 19:47 | Ophelia |  ILUSTRACE2015
A5, tuš a akvarel
"Ráno"

A5, tuš a akvarel
"Červená opona"

Třídím hlavu a tak se musím zbavit starých nápadů, které jsem nemínila použít, ale přesto mi v hlavě seděly, zabíraly místo a prášilo se na ně. Asi jsem se zamilovala do tohohle malého formátu, poněvadž je s ním tak jednoduché vyjádřit rychle myšlenku a akvarel na něm nevypadá blbě:) Navíc mám nějakej úúžasnej papír, na kterym se nic nerozpíjí víc, než má (hlavně ta tenká tuš mě moc těší ♥), takže je úplná radost na něj kreslit.
Mám teď v hlavě tolik plánů a velkých přání, ke kterým pomalu směřuji! Také pracuji na jistém... více oficiálním blogu, spíše jen stránkách. Ale tam to bude všechno takové oficiální (no nevím, jestli to umím...), potřebovala jsem nějaké místo na internetu, kde budu mít svoji tvorbu pro "normální obecenstvo", tedy mimo mé myšlenky a "tajnosti". (Prostě místo, na které můžu odkázat lidi, kteří by tenhle blog pochopili jinak, než bych chtěla.) Dlouho jsem s tím otálela, též jelikož já žádný počítačový mág nejsem a stránky, které by vypadaly reprezentativně, bych prostě neuměla dát dohromady.
Ale nakonec se události semlely tak, že jsem "nucena" vytvořit si vizitku (byznyskárd pro kravaťáka, jako jsem já!) a na tu je potřeba dát kontakt, což je pro mě dost těžké, když nemám mobil. Inu, již na fejsbuku mi někteří psali, ať si založím stránku, kde bude všechno k prohlédnutí, tak tedy tak. Jdu do toho..
Ale bojím se.
Ofélie

a jedna procesová
(mám v pokoji bordel)

Jo a taky vyrábím ty pohlednice.

Domácí kosmetika- O rozumění svému tělu a lásce k němu ♥

7. january 2015 at 19:58 | Ofélie |  WISDOM
Většina žen miluje, když se může opečovávat, hýčkat. Milují kupování kosmetiky. Já miluju vyrábění kosmetiky, poněvadž narozdíl od více jak poloviny těch žen mi masky a mléka a masti fungují. Je pravda, nedávám všanc tolik času, který bych hodlala věnovat opravování těla zvenku (jelikož ono to jde mnohem jednodušeji zevnitř- ale o tom jindy), ale v rámci mezí jsem asi normální, jako ty normální. (Jednou za čas se vysprchuju a tak.)
Nebudu se tady tedy bavit o rtěnkách, barvičkách na pleť, lacích na nehty atd atd. Neumím se malovat, myslím si, že mi to nesluší. (Což si myslím o většině žen. I vlastně hlavně to první platí zase na více jak polovinu mého omalovaného okolí.)

Budu psát o kosmetice, která léčí, která dělá tělo krásnější tím, že ho doopravdy "opraví" a ne jen ty nedokonalosti přelepí, aby nebyly vidět. :)


Vzpomínkové 2014

4. january 2015 at 17:41 | Ophelia |  Random
Výběr Oféliiných nejoblíbenějších fotografií z 2014. Na konci každého roku si nechávám vyvolat fotografie, co se mi za ten rok nastřádaly a s odstupem času odstoupily i pošetilé emoce dokonalosti a seznam vyvolávaných fotek se vždy alespoň trochu zkrátil od prvnotního očekávání.
Tenhle rok s tím trošku otálím, protože jsem se rozhodla udělat nějaké Oféliopohledy. Hlavně z ilustrací, leč i fotografie na nich budou mít svoje místo. Ještě nevím, jak to udělám, ale chci těmi pohledy někoho podarovat, takže až budou, dám o sobě vědět!

Některé ty fotky jste tady ještě neviděli. To aby to nebyla nuda. A taky hodně proto, že jsem s aktualitou fotek dost pozadu.