BLOG | KDO JE OFÉLIE | ILUSTRACE | MALBY NA TEXTIL | TIŠTĚNÉ | KONTAKT


prosím o strpení, blog je v "rekonstrukci", tudíž tady nic nefunguje. (snad už nefungujou "jen" rozřazení článků do rubrik..)

Péče o vlasy v kostce

10. april 2015 at 17:46 | Ofélie |  WISDOM
Každý den mi píší nové slečny na fléru a já se jim snažím radit s vlasy, vymýšlíme šampón přesně na míru, ony mi popisují své problémy a uvědomila jsem si, že většina z nich (až na vyjímky jako je seboroická dermatitida, nebo atopický ekzém, či alergie na sulfáty...) má velmi velmi podobný problém. A tím jsou vysílené vlasy, které se více mastí a zároveň mají lámavé a roztřepené konečky.

Proto jsem se rozhodla sepsat vám opět nějaký ten článek o vlasech a pokusím se popsat nejčastější problémy a princip, jak naše hříva vlastně funguje.

Nejlépe se vlas přirovnává k takové jemné neurotické květince, která je náchylná na jakékoliv výrazné vnější vlivy a o kterou musíme pečovat obezřetně a s citem. Tedy květinka náchylná na velké mrazy (např. při lyžování, když máme culík ven z helmy), na velké sucho (když po lyžovačce skočíme do sauny)... Ale každá květinka je hlavně závislá na půdě, ze které roste a proto všechny naše problémy s vlasy začínají v pokožce.

Když používáme nesprávnou kosmetiku (ať již komerční, přírodní, nebo domácí metody), pokožka se dostane do nepřirozeného stavu- nejčastěji se to projeví na špatném pH (o tom článek zde) a tak začne být ve stresu. Vystresovaná pokožka se brání- snaží se obrnit před těmi vnějšími vlivy, které narušují její rovnováhu a začne se mastit. Pokožka, která se nadmíru mastí, je vysílená. Nemá již energii na výživu vlasů, které z ní rostou a ty se začnou lámat, třepit, vypadávají a pomalu rostou. Stejně tak, jako by tomu bylo u rostlinek rostoucích ze špatné půdy.


"Vlas jako takový již je vpodstatě mrtvá tkáň, tedy s hotovým máloco uděláme (takže to, co tvrdí kosmetické firmy v reklamách je blbost- z jemných vlasů neuděláte husté umytím speciálním šampónem.) Jak krásné vlasy máte, to závisí hlavně na tom, jak dobře je vyživená pokožka, ze které vlas roste. A vyživená pokožka rovná se pokožka nestresovaná, tedy žádné silikony, parabeny, změkčovadla, umělý objem atd. Zdravá pokožka je vyživená a má správné pH, což také většina šampónů nedomýšlí. Právě v pH je zašit problém s pomalu rostoucími vlasy a vypadáváním. "

To je celé! Nehledejte v tom prosím žádnou magii, problémy mají často velmi primitivní příčinu (ale jak si dále v článku ukážeme- zapeklitého původce).

O komerční kosmetice vůbec mluvit nebudu. Můžete si přečíst mé názory v minulých článcích. O vnějších vlivech počasí atd. téže ne- jejich působení je většinou pouze krátkodobé a můžeme s tím udělat prostě to, že vlasy pravidelně vyživujeme různými maskami (a např. v zimě nevystavujeme vlasy dlouhodobě takovému mrazu, když je schováme pod čepici celé). Ale co se poslední dobou rozmáhá (zvláště veganské diskuze různými radami oplývají) a aniž by si to lidé uvědomovali, že jim to vlastně může škodit, je domácí kosmetika.

Většina těchto babských rad je ze začátku opravdu "účinná". Ale časem přijdeme na to, že vlastnosti, které nám pomáhaly, mají vlastně i negativní význam, lépe řečeno napsáno účinky nejsou tak jednostranné.

Co je tedy důležité?

1) udržovat kyselejší pH

Jak již jsem psala, vpodstatě je pH vlasové pokožky základ. Od klidné pokožky se odvíjí schopnost vyživování vlasů a samozřejmě i nadměrné maštění ovlivníme úpravou prostředí pokožky.

Nejlepší na úpravu pH pokožky je jablečný ocet, který zároveň vyživí vlas a dodá hřívě lesk. Po použití přírodního šampónu (lépe domácího- recept zde:)) použijte místo kondicioneru 2-3PL jablečného octa rozmíchaného v hrnku vody. Již neoplachujte. Stejně funguje citrón- který je vhodnější pro mastné vlasy, než jablečný ocet.

Skvělá je též aloe vera, jenže u ní musíte počítat s tím, že výsledky se nedostaví po prvních pár použití (zato u jablečného octu uvidíte změnu již po prvním opláchnutí:)), ale je nutné aplikovat kůru opakovaně. Nejlépe si pěstovat rostlinku doma a vypačkávat si šťávu čerstvou, ale pokud nemáte tu možnost (a nebo nejste na pěstování květinek trpěliví), lze sehnat aloe vera gel (nejlépe samozřejmě bio, ale hlavně aby byl 100%), který vydrží i rok a jeho aplikace je jednoduchá. Do vlhkých vlasů včesejte aloe a nechte působit 15-20 minut. Poté opláchněte. Při aplikaci na vlasy můžete aloe použít i na pleť- je ideální proti akné, mastné pleti a zpevňuje, rozjasňuje.

Kokosové mléko z plechovky je sice dražší, ale parádní na udržení rovnováhy ve vlasech i jako přírodní a šetrný způsob, jak vlasy vyživit. Nejlépe smíchejte 2PL aloe vera gelu s 1 plechovkou kokosového mléka, rozlijte směs do formiček na led a uchovávejte v mrazáku. Jednou týdně poté vyndejte kostku a použijte místo šampónu.

+Kupovat, či vyrábět si šampón, u kterého si pH pohlídáte. (domácím kuchařům pomůžou lakmusové papírky:))

2) nevystavovat vlasy vnějšímu stresu

Možná to bude znít přepečlivě, ale zde nastíním seznam obyčejných činností, kterými vlasům nepomáháme. Berte to tak, jako by vaše vlasy opravdu byly květinkami a některé činnosti omezíte intuitivně... Samozřejmě je to jen ukázka, v čem si vlasy nelibují, nevypadají vám, pokud je budete drbat ručníkem :D
  • Nechat v zimě vlasy zmrznout (např. při lyžování)
  • Chodit často do sauny, nebo solárka
  • Nosit často čepice
  • Koupat se v chlorované vodě
  • Nosit gumičky natěsno
  • Barvit vlasy chemií
  • Tupírovat vlasy a fénovat je
  • Silně vydrbávat ručníkem
  • Obalovat vlasy chemií

Ale zároveň- často na vlasy něco patlat, často je umývat a zvýšeně o ně pečovat. Je to takový mikrokosmos, který se sám o sebe postará a zvýšená péče škodí stejně, jako když vlasy neumýváte vůbec.
(Když vlasy neumýváte, neodlučuje se dostatečně
vrchní mrtvá vrstva pokožky a dochází k tvorbě lupů,
pokožka nedýchá a opět se více mastí.)

3) zdravá životospráva a čistá mysl

Snad ani nemusím popisovat, že zvenčí se na nás odráží to, co si tvoříme uvnitř.
Proto vlasům pomůže (stejně jako pleti a vaší postavě), když nebudete kouřit, nebudete pít alkohol a jíst mastná jídla. Důležitá je pestrost, nejvíce enzymů pro tvorbu vlasů naleznete v ovoci a důležité jsou též kvalitní rostlinné bílkoviny. (Jelikož vlas je z 90%bílkovina a zbytek voda, tak abyste měli z čeho nové vlasy stavět:).)

Vitamíny a prvky pro tvorbu vlasů: zinek, selen, křemík, hořčík, vitamíny skupiny B (Nejlepším zdrojem jsou pivovarské kvasnice:) )
A ke zdravému stylu života se pojí samozřejmě i sport- nebojte, i vlasy tím plesají, když se půjdete alespoň na půl hoďky proběhnout. Pokožka se prokrví, dostanete k cibulkám okysličenou krev a tak může být vlas lépe opečováván:)


Prostě nechte vlasy dýchat, nechte je tančit si jak chtějí, párkrát je opláchněte, věnujte jim lásku a uvidíte, jak rozkvetou ♥

Nechci vás poštvávat proti domácím receptům na pleť, či vlasy, ale spíše popostrčit k přemýšlení o tom, co na sebe dáváme. Všeho moc škodí a člověk by měl zabrzdit a rozmyslet se předtím, než začne tvořit něco, co popisovala nějaká slečna na internetu. (Tím mluvím i o vlastních radách? :D)
Ofélie

-Citovaná část textu je zkopírována z mých zpráv na fléru.-
 


Comments

1 susseane | Web | 10. april 2015 at 18:51 | React

Jojojo ;) Asi tak by to mělo být. U mě je asi největší problém ten stres! :-D  :-(

2 Vlasta | Email | Web | 10. april 2015 at 19:13 | React

Článek mně (opět) šitý na míru. Hned mám chuť rozpustit si culík a vyrazit ven! :D Možná je v mém případě problémem špatný šampon a nedostatek vitamínů. Čas napravit to. :-)

3 Arvari | Email | Web | 10. april 2015 at 19:54 | React

Já nevím, mně moje vlasy přijdou jako extrémně náladová květinka. Meju je stejnym šamponem, stejně teplou vodou, ale stejně se po kažym mytí chovaj jinak. Jednou vstávají, jednou je mám připlácnutý k hlavě, jednou se do nekoukatelna zmastí po dvou dnech, jindy (když jsem navíc nemocná a pořád se potím) by to s nima co do vzhledu docela prošlo i po čtyřech dnech... Vážně už nevím. Ale třeba ten jablečnej ocet na ně dát prostě nemůžu, protože i když ho dám jen lžíci na půl litru, vlasy mi zplihnou a zmastí se ještě rychlejc než obvykle... :-?

4 Limeo | Email | Web | 10. april 2015 at 20:01 | React

Já patřím k těm nešťastný, co si myjí vlasy každý den a jsou rády, když se jim do večera neomastí. Na druhou stranu mám husté a silné vlasy.
Už jsem četla více návodů, jak si mýt vlasy jablečným octem, ale ještě nikdy jsem to nevyzkoušela, ale když to tvrdíš ty, tak na tom něco bude :-D. Jasně, neočekávám, že po jednom umytí vlasy vydrží týden bez mytí, ale snad to bude fungovat :-D.
Děkuji moc za super typy, určitě se mi budou hodit, to bezpochyby ;-).

5 Ofélie | Web | 1. may 2015 at 11:53 | React

[3]: Každé vlasy potřebují něco jiného, to je pravda. Třeba by ti pomohly klasické bylinné oplachy (zrovna na "náladové" vlasy je skvělá kopřiva a šalvěj, jelikož kopřiva prokrví, detoxikuje a budí vlasy a pokožku k "pohybu" a šalvěj zase zklidňuje a stahuje póry, takže ustáluje prostředí) třeba od grešíka mám vyzkoušené, že bylinky jsou opravdu kvalitní a za dobrou cenu. (a nebo si sušit sama 8-) )

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.